Sydfyn emmer af pragtfulde kor

Among Sound

Vokalensemble / professionel
Kontakt: Peter Ebsen
Tel: 50542324
Email: theebsen@gmail.com
http://facebook.com/Amongsound

Arbejdernes Sangkor

Åbent kor – blandet
Øvedag: onsdag 15.00 – 17.00 – Færgegården v. lystbådehavnen
Dirigent : Jan Aagaard  Tel: 40279070  email: aagaardj@hotmail.com
Kontakt:  Rikke Bruun  Tel: 62225433  email: rsbruun@sydfynsmail.dk

Arise

Åbent kor – blandet
Øvedag: Tirsdag – Stenstrup Kirke
Dirigent: Christina Funch Mellgreen  Tel: 40482005  email: christina_funch@adslhome.dk

Bel Canto koret

Åbent kor – damer
Dirigent: Tine Pugesgaard email: wahl@sydfynsmail.dk
Kontakt: Kirsten Støttrup  Tel: 62218477  email: kitzer@privat.dk

Caroline Koret

Åbent kor – herrer
Øvedag: mandag 16.00 – 18.00 Svendborg Søfartsskole
Dirigent:  Steen Klausen  Tel: 6222 9668  email:  steen.klausen@mail.dk
Kontakt:  Margrethe Andersen  tel: 29605467

De sangglade

Åbent kor – blandet
Dirigent:  Wicki Lamberth  Tel:  26822423  email:  wtlamberth@tele2.dk

Ældrekor

Øvedag: Tirsdag 13 – 15 – Færgegården
Dirigent:  Margrethe Hune  Tel:  62251995  email:  mahphune@mail.dk

Fredagskoret

Åbent kor – blandet
Dirigent:  Solveig Rasmussen  Tel: 62222705

Fyraftenskoret

Åbent kor – herrer
Øvedag: Tirsdag 17.00 – 19.00: Ida Holst skole
Dirigent:  Jørgen Steen Larsen  email:  jsl@ollerupmail.dk
Kontakt:  Jørgen Bagge  Tel:  61318273  email:  loevstrup@hotmail.com
Fyraftenskoret.dk

Gudme Sangkor

Åbent kor – blandet
Øvedag: Onsdage kl. 19.30
Dirigent:  Arne Ploug  Tel:  62252011  email:  ap.gudme@gmail.com
Kontakt:  Marianne Nielsen  Tel:  30633207  email:  skovvang@nielsen.mail.dk
Gudme-sangforening.dk

Harmony

Åbent kor – blandet
Øvedag: Mandag kl. 19.30-22 på Arne B, Vestergade, Svendborg
Dirigent:  Peter Hartvig:  Tel: 6141 7492  email:  phartvig@yahoo.dk
Kontakt:  Daniella Wellejus  Tel:  26714452  email:  daniellawellejus@yahoo.dk
Harmonykoret.dk

Havfruerne

Åbent kor – damer
Øvedag: Torsdag – Svendborg Søfartsskole
Dirigent:  Margit Løve Kølle  Tel:  62231707  email:  margitloevekoelle@aabyskovmail.dk

Koridur

Åbent kor – blandet
Øvedag: Onsdag – Ollerup friskole
Dirigent.  Ida Linding Kristensen  Tel:  24252193  email:  ik@svendborg-gym.dk

Kvint

Vokalensemble / professionel
Øvedag: info mangler
Dirigent:  Carsten Borbye Nielsen  Tel:  61461360  email:  carsten@kor.dk
Kvint1.dk

Kællingekoret

Åbent kor – blandet
Øvedag: info mangler
Dirigent:  Janne Olrik  email:  olrik@gmail.com
Kontakt: Hanne Olsen
kællingekoret.dk

Madrigalerne

Vokalensemble / kirke
Øvedag: info mangler
Dirigent:  Niels Koll  Tel:  21653082  email:  org.nielskoll@gmail.com
Madrigalerne.dk

Music All

Vokalensemble / professionel
Øvedag: info mangler
Dirigent:  Arne Ploug  Tel:  62252011  email:  ap.gudme@gmail.com

Ollerup Musikefterskoles Kor

Ungdomskor
Øvedag: Onsdag 19.30 – 21.30
Kontakt:  Malene Agerholm  Tel:  20658855  email: malene_henriette@msn.com
Ollemus.dk

Q-Notes

Åbent kor – blandet
Øvedag: mandag – Østre skole – Byskolens aula
Dirigent:  Mie Thomsen  Tel:  50534985  email:  mie.thomsen1@skolekom.dk
Kontakt:  Tove Thomsen  Tel:  25884089  email:  tovetang@stofanet.dk
Qnotes.dk

Re-Choir

Åbent kor – blandet
Øvedag: Tirsdag – CSV-skolen
Dirigent:  Britt Jessen  Tel:  61275316  email:  brittjessen@svendborgmail.dk
Kontakt:  Katja Tellgren  Tel:  62222018  email:  katjatell@hotmail.com
Sangkor.dk

Sct. Nicolai Cantori

Vokalensemble / kirke
Dirigent:  Tore Bjørn Larsen  Tel:  4031932  email:  3tore.bjorn@larsen.dk

Septimuskoret

Åbent kor – blandet
Øvedag: Mandag – Svendborg Gymnasium
Dirigent:  Ole Kongsted  Tel:  40319323  email:  olk@kb.dk
Kontakt:  Michael Schlamovitz:  62226351  email:  mail@septimus.dk
Septimus.dk

SNUK

Ungdomskor
Øvedag: Tirsdag 19 – 22
Dirigent:  Ulrich Klostergaard  Tel:  41440145  email:  mail@ulrichklostergaard.dk
Kontakt:  Ulrich Klostergaard  Tel:  41440145  email:  mail@ulrichklostergaard.dk

Svendborg Allstars

Vokalensemble / professionel
Øvedag: Den frie Lærerskole – efter aftale
Dirigent:  Carsten Borbye Nielsen  Tel:  61461360  email:  carsten@kor.dk
Kontakt:  Pia Christensen  Tel:  24657743
Svendborg-allstars.dk

Svendborg Kammerkor

Åbent kor – blandet
Dirigent:  Hans Peter Birk Hansen  Tel:  51365115  email:  hpbh05@gmail.com
Svendborgkammerkor.dk

Thurø Sangkor

Åbent kor – blandet
Øvedag: Mandag – Thurøhus, Bergmannsvej 17
Dirigent:  Thomas Ravnsbæk Pedersen  Tel:  26799813  email:  t.ravnsbaek.p@gmail.com
Kontakt:  Svend Jensen  Tel:  62205856  email:  svenliss@thuromail.dk

Tåsingekoret

Åbent kor – blandet
Dirigent:  Jutta Bay  Tel:  30491130j  email:  uttabay@privat.dk
Kontak: tLars Jensen  Tel:  62227063  email:  la-si.jensen@sydfynsmail.dk
Taasingekoret.dk

Vester Skerninge Sangkor

Åbent kor – blandet
Øvedag: tirsdag 19.30 – Musikhuset- Den frie Lærerskole, Ollerup
Dirigent:  Jakob Hedegård Andersen  Tel:  60642011  email:  jakobhedegaard@jubii.dk
Kontakt:  Signe Amdisen  Tel:  27504279  email:  vesksa@gmail.com
Vesterskerningesangkor.dk

Vokalensemblet ExDjazz

Vokalensemble / professionel
Øvedag: Mandag – Ida Holst skole, Svendborg
Dirigent:  Lisa Freeman  Tel:  62217720  email:  lisa@lisafreeman.dk
Kontakt:  Merete Beltoft  Tel:  22679813  email:  exdjazz@exdjazz.d
Exdjazz.dk

Vokalgruppen Fontana

Vokalensemble / professionel
Øvedag: onsdag
Dirigent:  Erik H. A. Jakobsen  Tel:  28779170  email:  ejakobsen@aof-danmark.dk
Kontakt:  Michael Schlamovitz  Tel:  62226351  email:  mail@septimus.dk
Vocalgroup-Fontana.dk

Vor Frues Kantori

Vokalensemble / kirke
Øvedag: Onsdag i Vor Frue Kirke
Dirigent:  Povl Chr. Balslev  Tel:  21606258  email:  pc@balslev.org
Kontakt:  Britta Birkholm  Tel:  23237793  email:  britta-birkholm@webspeed.dk
Vorfrueskantori.dk

Mangler dit kor på listen?

Så udfyld nedenstående. Så får vi sat dit kor på listen snarest muligt.

Husk at skrive:

Navn på koret
Type
Dirigent
Kontaktperson
Evt. hjemmeside

Send